Feestelijke Roze Zaterdag zorgt op Zuiddijk voor gefronste wenkbrauwen

25 jun , 15:47 Gemeente
screenshot 20250625 151014
Zaans.nl

Zaanstad is zaterdag voor het eerst gaststad van de landelijke Roze Zaterdag, hét jaarlijkse evenement dat de zichtbaarheid, acceptatie en emancipatie van de lhbtiqa+-gemeenschap viert. Maar niet iedereen beziet alle activiteiten door een roze bril.

Raadslid Marianne de Boer van Lokaal Zaans wil het college morgenavond bevragen over de betrokkenheid van de lokale middenstand. Ondernemers aan de Zuiddijk voelen zich buitengesloten van Roze Zaterdag door de afzetting van het evenemententerrein, zo leerde zij, en spreekt van 'een enorme gemiste kans om ook de ondernemers en bewoners te betrekken bij het evenement'. Wat kan de gemeente alsnog doen om dat te herstellen, bijvoorbeeld door het toegankelijker maken van hun horecagelegenheden en winkels voor bezoekers?

De ondernemers aan de Zuiddijk hebben volgens De Boer niet tijdig informatie ontvangen over de afzetting en de impact van Roze Zaterdag en zij vraagt hoe dat bij toekomstige evenementen voorkomen kan worden. Daarnaast zorgen de geplaatste schermen voor gefronste wenkbrauwen: ze zijn een doorn in het oog van ondernemers en bewoners. 'Is het college voornemens om deze schermen per direct te verwijderen of desnoods dusdanig aan te passen zodat het zo graag geschetste beeld van een open en inclusieve stad ook daadwerkelijk zichtbaar is?' wil De Boer weten.

Roze Zaterdag

Op zaterdag 28 juni moet de stad volledig in het teken staan van inclusie in de breedste zin van het woord. Het thema ‘De Zaanstreek in alle kleuren’ draagt de boodschap uit dat iedereen zichzelf mag zijn. De festiviteiten starten al op vrijdagavond met een speciaal jongerenfeest in de Damstraat (van 19:00 tot 23:00 uur), met optredens van onder meer DJ Jess, Luca, Jaycee & Cavillo, Relics, Ritchie, Billy Dans en Brandon Bakkum. In de dagen ervoor zijn er ook bijzondere voorstellingen in het Zaantheater, zoals ABBA The Music (26 juni) en Jaloezie is een Bitch van Kirsten van Teijn (27 juni).

Kerkdienst

Roze Zaterdag trapt om 10:00 uur af met een oecumenische kerkdienst in de karakteristieke Vermaning. Vervolgens trekt vanaf 12:00 uur een kleurrijke parade door het centrum van Zaandam. De parade start en eindigt bij de Burcht, waar vanaf 14:00 uur het podium één groot feest biedt met optredens van Stanley Burleson, Karin Bloemen, Samantha Steenwijk, Berget Lewis, Replay, Diva’s of Dance en The Rainbow Club.

Damstraat

Ook de Damstraat wordt een bruisende festivallocatie, met optredens van DJ Barry Brand, Debbie de Witte, Storm, Dave Dekker, Marloez Atemloz, Diva Mayday & Miss Bunty en Wolter Kroes. Bij het Sluizencomplex is een informatiemarkt met lhbtiqa+-organisaties en maatschappelijke partners. Het Zaantheater verandert in een festivalzone met performances, DJ’s, dragshows, een queer pop-up store, een cocktailbar en het theatercollege Seksualiteit in het dierenrijk door Charlotte Vermeulen.

T-shirt

Speciaal voor deze editie is een kleurrijk T-shirt ontworpen door kunstenaar Bas Kosters. Het shirt is verkrijgbaar bij de Zaanstore, op de informatiemarkt en online via www.zaanstore.nl. Bij ArtZaanstad op het Hembrugterrein vindt tevens zijn expositie An Exercise in Joy plaats