Verbouwingen zoals optoppingen en splitsingen worden financieel steeds minder aantrekkelijk constateert ING in een rapport. Het kabinet-Jetten gaat naar verwachting het doel van 15.000 extra woningen per jaar uit verbouwingen niet halen. Het woningtekort wordt daardoor nog lastiger terug te dringen.
Volgens de bank zakte het aantal van deze woningen in vier jaar van ongeveer 17.500 naar 10.700 op jaarbasis. Nieuwe woningen uit verbouwingen vormen met ongeveer vijftien procent een belangrijk deel van de totale jaarlijkse productiel. Optoppen is het toevoegen van een extra woonlaag bovenop een bestaand gebouw om zo meer woningen te creëren. Dat wil Parteon bijvoorbeeld gaan doen
bij de Beren-flats in Krommenie.
Huurregulering
'Dat er in de afgelopen vier jaar steeds minder woningen uit verbouwingen ontstaan, komt doordat het steeds minder aantrekkelijk is geworden om op deze manier nieuwe woningen te realiseren,' aldus ING. Dit komt doordat de huuropbrengsten te laag zijn door reguleringsmaatregelen van voormalig woonminister Hugo de Jonge. Tegelijkertijd zijn de verbouwingskosten fors gestegen.
Tij keren
Volgens ING zijn zowel bouwmateriaalkosten als loonkosten met ongeveer 25 procent gestegen in de afgelopen vier jaar. Ook maakten verhogingen van de overdrachtsbelasting voor beleggers het minder aantrekkelijk om panden te verbouwen. Het kabinet heeft aangegeven maatregelen te willen nemen om het tij te keren, maar welke dat precies zijn is nog onbekend.