Geen afschaling milieucategorieën Molletjesveer vanwege één huis

15 jun 2023, 10:44 Bedrijvigheid
screenshot 20230615 104048
Google Street View

Naast de inmiddels beruchte Hemkade 50 in Zaandam is er nog een huis in Zaanstad waar de eigenaar een woonbestemming voor eist en de gemeente volhoudt dat dit om verschillende redenen niet kan. De woning aan de Industrieweg 7 in Wormerveer valt al sinds 1971 onder het algemene overgangsrecht en een verlenging daarvan stuitte op een veto van de Raad van State.

De hoogste bestuursrechter van het land vernietigde de bestemmingsplanwijziging voor het adres en Zaanstad moest van de Raad van State een nieuw bestemmingsplan maken voor de bedrijfswoning. Dat is nu naar de gemeenteraad gestuurd. De locatie is problematisch vanwege de geluidsbelasting van de omliggende bedrijven en van het wegverkeerslawaai, die een aanvaardbaar woon- en leefklimaat onmogelijk maakt. Onderzoeken wezen overschrijdingen van de normnen uit die 'zo hoog zijn dat zelfs een woonbestemming met uitsterfregeling niet beschouwd kan worden als goede ruimtelijke ordening'.

Oplossing

De gevonden oplossing is nu dat wonen alleen is toegestaan voor de persoon die er op dit moment woont en dat er ook door deze bewoner na een onderbreking van een jaar helemaal niet meer gewoond mag worden. De eigenaar zette juist alles op alles om de reguliere bestemming 'wonen' op het pand te krijgen.

screenshot 20230615 100251

Bedrijventerrein Molletjesveer blijft ook in de toekomst het domein van industrie, waar een (reguliere) woonfunctie niet wenselijk wordt geacht. Industrieweg 7 een woonbestemming geven zou ten koste gaan van de naastgelegen bedrijven. Pas op 50 meter afstand van de woning zou bijvoorbeeld een onderneming met milieucategorie 3.2 mogelijk zijn. 'Een reguliere woonbestemming zou hier betekenen dat een aanzienlijk deel van het bedrijventerrein een lagere milieucategorie moet krijgen,' aldus het college in een raadsinformatiebrief.

Schadeclaims

'Gelet op het bestaande beleid voor het bedrijventerrein Molletjesveer is een aanpassing van de milieucategorie van de bedrijven niet wenselijk, nog afgezien van de mogelijke schadeclaims van omliggende bedrijven als gevolg van een dergelijke aanpassing. Een eventueel afschalen van de milieucategorie heeft ook gevolgen voor de bruikbaarheid van het bedrijventerrein: bedrijven van een hogere categorie kunnen zich hier niet langer vestigen. Dat heeft weer nadelige economische gevolgen voor de gemeente en regio.'

Nieuwe rechtzaak

Het college verwacht dat de eigenaar van de woning opnieuw naar de Raad van State zal stappen om het besluit ongedaan te maken. Tijdens de laatste zitting gaf de advocaat van de eigenaar aan dat een uitsterfregeling met een speelruimte van drie jaar de uitdrukkelijke wens van zijn cliënt is, met het oog op diens verblijf in het buitenland en de wens om het pand op termijn te verkopen.