Woninkjes Parteon in Kraakstraat en Koopvaardijstraat tegen de grond

18 jul , 9:00 Gemeente
Screenshot_20250717_145720
Google Street View

Er ligt een plan om alle panden aan de Kraakstraat 1-79 en Koopvaardijstraat 43-61 en 81-99 in Zaandam te slopen voor nieuwbouw. Dat kent echter uitdagingen op het gebied van (vooral) parkeren, duurzaamheid, het huidige groen en de energievoorziening.

Parteon bezit 60 kleine, verouderde en in slechte staat verkerende appartementen in de sociale sector in de beide straten in Peldersveld. De woningen in de galerijflats van twee verdiepingen, verdeeld over drie haakvormige gebouwen in een groene setting, waren oorspronkelijk bedoeld voor senioren. Vandaag de dag wonen er vrijwel geen ouderen  meer, onder andere omdat de plattegrond met één slaapkamer en een hellingsbaan niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet. De woningen zijn slecht geïsoleerd waardoor de huidige bewoners hoge energierekeningen hebben. Er is veel vocht en schimmel, de woningen zijn moeilijk te verwarmen of te koelen en het is er gehorig.

Na zorgvuldig is Parteon tot de conclusie gekomen dat sloop en nieuwbouw de beste oplossing is. Een eerste studie heeft uitgewezen dat het mogelijk is om tot 40 woningen extra terug te bouwen, van verschillende typen en voor verschillende doelgroepen.Nu wonen er vooral jongeren en kwetsbare huurders. De volgende fase zal moeten uitwijzen hoeveel woningen en van welk type er terugkomen. Ook is het nog een open vraag of het mogelijk is om het Boko Biljartcentrum op te nemen in de ontwikkeling.

Buurtverkenning

Een eerste peiling in buurt gaf een voorkeur voor nieuwbouw aan boven renoveren, behoud van zoveel mogelijk groen, minimaal driekamerwoningen, liever niet meer dan twee tot drie lagen extra, een gemixte doelgroep in leeftijden en huurprijzen en de minder kwetsbare huurders bij elkaar. Het aanwezige groen wordt door bewoners hogelijk gewaardeerd, maar door de verdichting zal de verharding toenemen en dat gebeurt ook door het toevoegen van parkeervoorzieningen. 'Het is één van de uitdagingen om hier een goede balans in te vinden met het behouden dan wel het toevoegen van bomen en struiken,' aldus de startnotitie voor het plan.

\