'De beste tijd om een boom te planten is 20 jaar geleden. Het tweede beste moment is nu,' luidt het gezegde en in Wormerveer werd gisteren het laatste in praktijk gebracht. De start van de bouw van Ecohof Noorderveer in de Tulpstraat werd symbolisch gevierd met het planten van een boom.
Vereniging Eco aan de Zaan en woningcorporatie Parteon realiseren in en bij de voormalige school samen twaalf duurzame koop- en twaalf huurwoningen, waarvan acht in de sociale sector. De vereniging bestaat uit toekomstige bewoners die zich gezamenlijk inzetten voor het project. De koopwoningen komen in de oude Floraschool uit 1954 (later in gebruik bij de Toermalijn), waarvan de buitenkant zoveel mogelijk in de originele staat wordt gelaten. Parteon realiseert de huurappartementen van 49 vierkante meter in een nieuwbouwcomplex van drie verdiepingen.
Bij de bouw worden zoveel mogelijk herbruikbare materialen gebruikt en het stenige schoolplein wordt getransformeerd tot een gezamenlijke binnentuin. De woningen worden bijna energieneutraal opgeleverd. Er wordt regenwater opgevangen ten behoeve van de binnentuin en om binnenshuis te gebruiken voor de toiletten. Ook worden alle woningen uitgerust met duurzame energievoorzieningen zoals zonnepanelen, warmtepompen en natuurinclusieve zonweringen.
Uniek aan het project is de samenwerking die de leden van Eco aan de Zaan met Parteon hebben gezocht én gevonden, in combinatie met duurzaamheid. 'Het doel is om een echt ecodorp te realiseren voor Zaankanters uit verschillende inkomensgroepen en diverse samenstelling van huishoudens. De bewoners dragen zo bij aan het duurzame en klimaatadaptieve karakter van de buurt,' aldus Parteon. De oplevering van Ecohof Noorderveer staat gepland rond de zomer van volgend jaar.