Zaandam Centrum, het winkelcentrum in Saendelft en het gebied rond sporthal De Tref werden in december 2022 voor een periode van twee jaar aangewezen als gebieden waar een verblijfsontzegging kan worden opgelegd. Dit betekent dat de bevoegdheid om mensen tot maximaal twaalf weken te kunnen verbieden om zich daar te vertonen is afgelopen. De burgemeester heeft zich daarom gebogen over de actualisatie van de situatie. Nieuw is het Marktplein en directe omgeving in Wormerveer.
Op basis van registraties en bevindingen van de politie en Handhaving is besloten om ook dat laatste gebied voor twee jaar aan te wijzen. Er is voornamelijk sprake van overlastgevende jeugd en personen die onder invloed van drank overlast veroorzaken, hoewel er ook een alcoholverbod geldt in dit gebied. Die maatregel alleen blijkt echter niet voldoende om de overlast tegen te gaan. Het gaat daarbij met name om het hinderlijk aanwezig zijn en het lastig vallen van omwonenden en passanten. Op grond van het alcoholverbod kunnen deze personen niet worden weggestuurd. De verblijfsontzegging is daarom een welkome toevoeging voor politie en BOA’s, zodat zij wel een basis hebben om overlastgevers tijdelijk de toegang te ontzeggen.
Het aanwijzingsbesluit van het Burgemeester In ’t Veldpark is op dit moment nog niet verlopen, maar is voor de volledigheid meteen meegenomen bij de actualisatie. De burgemeester legt pas een gebiedsverbod op als een persoon toch nog een overtreding maakt nadat hij of zij al een waarschuwing heeft gehad van de politie of BOA’s. Het besluit van de burgemeester is gebaseerd op cijfers uit de periode van 1 december 2022 tot en met 1 oktober 2024 en ervaringen van de politie en Handhaving.
In de bekeken periode zijn er in het stadscentrum 152 waarschuwingen verblijfsontzegging aangezegd en daaruit zijn uiteindelijk 43 ontzeggingen voortgekomen. Gezien het grote aantal waarschuwingen. Waarschuwen lijkt dus effect te hebben, is de constatering. Volgens de betrokken politiemensen en BOA’s die is het gelet op de overlast in dit gebied 'zeker van meerwaarde om hier verblijfsontzeggingen te kunnen opleggen,' aldus een brief aan de gemeenteraad.
'Daar komt bij dat er geen minder vergaande maatregelen voorhanden zijn om de overlast in dit gebied aan te pakken. Waarschuwen zonder dat hier een verblijfsontzegging aan is gekoppeld heeft doorgaans geen effect. En het enkel beboeten van (vaste) overlastgevers ook niet. Met het oog hierop is het proportioneel om Zaandam Centrum opnieuw aan te wijzen voor een periode van twee jaar. Dit betekent dat de verblijfsontzegging in redelijke verhouding staat tot het doel, namelijk het tegengaan van overlast en het waarborgen van de openbare orde.'
In en rond het winkelcentrum ging het om zestien waarschuwingen en twee verblijfsontzeggingen. Hoewel het aantal uitgereikte waarschuwingen dus veel lager ligt dan in Zaandam Centrum, is toch besloten om het Kaaikhof opnieuw aan te wijzen als gebied waar verblijfsontzeggingen kunnen worden opgelegd. Dit besluit is gebaseerd op de ervaringen van de politie en BOA’s die daar met de verblijfsontzegging werken. Zij zien nog steeds de noodzaak om rondom het Kaaikhof verblijfsontzeggingen te kunnen opleggen in de strijd tegen jeugdoverlast. Ook hier is de duur weer twee jaar.
Daar werden geen waarschuwingen gegeven en dus ook geen verboden opgelegd. 'Dat de verblijfsontzegging in twee jaar tijd niet één keer is ingezet in dit gebied komt waarschijnlijk omdat de overlast hier te beperkt voor is. Uit de opgevraagde overlastmeldingen blijkt ook niet dat er sprake is van structurele overlast. Er zijn slechts een paar meldingen van vuurwerkoverlast bekend. Destijds is de jaarwisseling en de daarmee gepaard gaande (vuurwerk)overlast dan ook de reden geweest om dit gebied aan te wijzen. En hoewel dit probleem volgens bewoners nog steeds bestaat, lijkt de verblijfsontzegging niet het geschikte middel te zijn om de vuurwerkoverlast aan te pakken,' aldus de brief. De politie en BOA's zijn het daarmee eens.
Vanaf 1 juni 2023 tot op heden zijn er in het park geen verblijfsontzeggingen opgelegd in het park. Wel zijn er een aantal waarschuwingen aangezegd. Hoewel ook in dit gebied het aantal waarschuwingen veel lager ligt dan in Zaandam Centrum, is er wel besloten om de aanwijzing te verlengen. Zowel politie als BOA’s staan achter dat besluit, omdat de overlast er ondanks allerlei andere maatregelen nog steeds voortduurt.