Bouwplan Houthavenkade nog lang geen gelopen race

07 mrt , 15:10Gemeente
screenshot-20260220-144341-6998649ae9daf
Gemeente Zaanstad
De bouwlocatie.
Vanwege de woningnood maakten omwonenden van de Houthavenkade geen bezwaar tegen de bouw van meer dan 700 woningen op het voormalige bedrijventerrein, maar dat er nu als een donderslag bij heldere hemel nog eens 82 bij kunnen komen is ze een brug te ver. 'Het gebied kan en wij kunnen niet nóg meer woningen aan.' Ook de gemeenteraad is bijzonder kritisch.
Omwonenden zijn overvallen door de invulling van het hoekperceel en 'de behandeling is in de gemeenteraad is zo snel na de bewonersbrief dat het ontzettend lastig is om de plannen, wensen en rechtmatigheid van alles te onderzoeken en bespreken.' De VVD, SP, Democratisch Zaanstad, GroenLinks, Denk, D66, de ChristenUnie en de POV uitten grote twijfels bij de manier waarop de startnotitie over het woningbouwplan tot stand is gekomen: dat gebeurde in alle stilte, terwijl het toch niet om een kleine aanvulling gaat.
Dat verbaasde wethouder Harrie van der Laan: 'Dat mensen niet wisten dat er nog gebouwd gaat worden is voor mij ook een verrassing.' Volgens de regels voor een startnotitie begint de participatie pas na de startnotitie, die het begin van een ontwikkeling markeert. 

Woontoren

Bij die start kan het in principe nog alle kanten op, maar omwonenden zien de bui al hangen gezien de gedetailleerdheid van de plannen. Eén van de drie voorgestelde woongebouwen is een toren van elf verdiepingen die volgens een inspreekster de zon zal blokkeren. 'Bewoners én kinderen van BSO De Dijk zitten daardoor maandenlang in de schaduw. En de hoogte sluit niet aan op de bestaande bouw, wat in de eerste plannen zo belangrijk leek en is nog een reden om dit plan niet goed te keuren en het huidige bestemmingsplan te honoreren.'  

Openbare ruimte

Voor 1400 of meer nieuwe bewoners zijn geen extra voorzieningen getroffen. 'De toenemende druk op de Russische Buurt en andere omliggende buurten is een probleem. Ooit was de gemeente, bij het opstellen van een buurtvisie, het daar roerend mee eens,' hield een bewoonster de gemeenteraad afgelopen week voor. 'Het zijn gebieden waar al heel veel mensen wonen met beperkte openbare ruimte.' 

Meer drukte en verkeer

De in de startnotitie over dit stukje Oude Haven geroemde groene hofjes worden volgens de bewoonster tochtige hoekjes en het autoluwe plan betekent voor de stad eromheen voornamelijk meer drukte en verkeer. De raadsleden gaan er nog eens diep over nadenken en Van der Laan gaat bij de ontwikkelaar om opheldering vragen over de tot nu toe gevolgde strategie. In het vervolgtraject gaat hij er bovendien scherp op letten dat de participatie van buurtbewoners de toets der kritiek kan doorstaan.
loading

Loading articles...

Loading