Rechter verbiedt verkoop nepspeelgoed door Action

01 dec 2023, 10:47 Bedrijvigheid
screenshot 20231201 104237
Twitter

De 'Squishy Factory' van speelgoedmaker Toi-Toys dat in de schappen lag bij winkelketen Action mag van de rechter niet langer worden verkocht . Het product lijkt namelijk wel heel erg op de ‘Doctor Squish Squishy Maker’ van twee andere producenten.

Met de Doctor Squish Squishy Maker kan knijpspeelgoed gemaakt worden, zogeheten squishies. De vinding van producenten Seven Towns en Boti werd in 2022 nog uitgeroepen tot speelgoed van het jaar. Dat gold niet voor de Squishy Factory van Toi-Toys, dat zowel qua uiterlijk als werking veel gelijkenissen vertoont. Volgens Seven Towns en Boti maakt Toi-Toys met het speelgoed inbreuk op de auteursrechten die zij in handen hebben. De producenten stapten daarom naar de rechter in een poging de verkoop van de Squishy Factory te stoppen.

Meeliften

De rechter gaf de twee producenten gelijk. Zo is onder meer de kleurstelling van het speelgoed nagebootst, evenals de vormgeving. Een 'onmiskenbare gelijkenis,' aldus de rechter. 'Hierdoor heeft Toi-Toys op ontoelaatbare wijze willen meeliften op het succes van een ander,' aldus de uitspraak. Blijft Toi-Toys de Squishy Factory verkopen, dan moet het bedrijf een dwangsom betalen aan Seven Towns en Boti van 25 euro per verkocht product. Daarbovenop kan nog een dwangsom van 25.000 euro komen, mocht Toi-Toys zich niet aan de uitspraak van de rechter houden, tot een maximum van 125.000 euro.