Bodemonderzoek per helikopter tussen 15 augustus en 15 september

27 feb , 3:59 Bedrijvigheid
screenshot 20250226 121418
Omgevingsdienst Noord-Holland Noord

De provincie, Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en leidingwaterbedrijf PWN voeren tussen 15 augustus en 15 september met een helikopter bodemonderzoek uit in de gebieden boven het Noordzeekanaal, meldt de Omgevingsdienst Noord-Holland Noord. Mocht er vertraging optreden met het verlenen van de natuurvergunning, dan wordt het onderzoek een jaar uitgesteld. 

Het bodemonderzoek is een nieuwe manier om de bodemopbouw en de samenstelling van het grondwater in kaart te brengen tot een diepte van 200 meter. Een meetinstrument onder de helikopter brengt de bodem in kaart en levert levert precieze gegevens op over de verspreiding van zoet, brak en zout grondwater en de ligging van kleilagen. Deze metingen zijn veel nauwkeuriger en betrouwbaarder dan wanneer de metingen vanaf de grond worden uitgevoerd.

Geluidsoverlast

Tijdens de metingen vliegt een helikopter op een hoogte van 75 tot 100 meter over het onderzoeksgebied terwijl 40 meter onder de heli een hoepel hangt. Doordat de helikopter op lage hoogte vliegt veroorzaakt dit mogelijk tijdelijk geluidsoverlast, wat vervelend kan zijn voor mensen en dieren. De samenwerkende partijen proberen de overlast tot een minimum te beperken. Met vogels wordt rekening gehouden door het onderzoek buiten het broedseizoen uit te voeren.

Niet over gebouwen

Tijdens het onderzoek wordt niet boven bebouwde kom gevlogen en ook niet recht boven woningen en bedrijven in de polder. De piloot vliegt niet binnen 100 meter van bebouwing. Vergelijkbare onderzoeken zijn eerder veilig uitgevoerd op verschillende plekken in het land. De exacte data en het tijdstip waarop in een bepaald gebied gevlogen wordt is nog niet bekend, maar daar wordt tijdig over gecommuniceerd. Het definitieve vluchtplan wordt minimaal de dag voor de vlucht bekend.

De informatie die het project oplevert wordt gebruikt om de beschikbaarheid van zoetwater voor natuur, landbouw en industrie te onderzoeken. Ook helpt de informatie om risico’s van verzilting in kaart te brengen en om maatregelen te onderzoeken die de effecten van verzilting verminderen. De opdracht wordt uitgevoerd door SkyTem.