De Woonbond vreest dat de huren in de sociale sector volgend jaar nog harder kunnen toenemen dan dit jaar. Daarom roept de belangenorganisatie voor huurders de overheid op om in te grijpen. 'Zonder ingrijpen zakken huurders in 2025 door het ijs,' zegt Woonbond-directeur Zeno Winkels.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (meldt vandaag dat de Nederlandse huren in juli het sterkst zijn gestegen in meer dan 30 jaar. De huurprijzen waren gemiddeld 5,4 procent hoger dan in juli 2023. Bij sociale huurwoningen ging het zelfs om een gemiddelde huurstijging van 5,6 procent.
Volgens de Woonbond komt de fikse toename doordat de huren in de sociale huursector verhoogd mogen worden tot een maximum dat gelijk is aan de gemiddelde loonstijging. De organisatie wijst erop dat de gemiddelde loonstijging voor dit jaar eerder is geraamd op 6,6 procent. 'Zonder aanpassing van de systematiek zullen verhuurders in de sociale huursector volgend jaar dus een huurverhoging van 6,6 procent doorvoeren.'
Vanaf 1 juli mochten verhuurders in de sociale sector de huren tot 5,8 procent verhogen. Dit is hoger dan de afgelopen jaren en de belangrijkste reden voor de grote stijging, zegt CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen. 'Hiervoor waren huurstijgingen vaak aan de lage kant door de hoge inflatie, energieprijzen en de coronaperiode, zodat lage inkomens een hogere koopkracht hadden. Dit jaar is dat anders,' legt hij uit. Mogelijk maken de huren volgens hem nu een inhaalslag. De regels gelden niet voor nieuwe huurcontracten.
Het CBS keek ook naar vrijesectorwoningen. De huurprijzen daarvan stegen met vijf procent iets minder hard. Hier mag de huurverhoging vanaf januari hooguit 5,5 procent zijn. De afgelopen jaren kregen huurders in de vrije sector juist de grootste verhogingen.
In juli ging de Wet betaalbare huur in, waardoor huizen in het middensegment nu een maximale huurprijs hebben. In Rotterdam stegen de huren het hardst van heel Nederland, meldt het CBS verder. Hier moesten bewoners 5,9 procent meer huur neerleggen. Het effect van bewonerswisselingen was in deze gemeente volgens Van Mulligen relatief groot. Van de vier grote gemeenten stegen de huren in Amsterdam met 5,2 procent het minst hard. Gekeken naar de provincies kregen mensen in Drenthe met 5,8 procent de grootste verhogingen voor de kiezen. De kleinste huurverhogingen waren in Groningen, met vijf procent.