De concurrentie tussen huizenzoekers in de vrije huursector is in het tweede kwartaal van dit jaar flink toegenomen, meldt Pararius. Een huis ontving gemiddeld 57 reacties, het hoogste aantal sinds de start van de metingen van het woningplatform in 2021. Wonen werd bijna overal ook weer duurder.
In de vijf grootste steden van Nederland zijn de huren opnieuw gestegen, maar de sterkste stijgingen werden volgens het woningplatform gemeten in kleinere en middelgrote steden buiten de Randstad. Zo steeg de vierkantemeterprijs in Roermond met ruim 28 procent naar 16,80 euro en in Hoorn met meer dan een kwart naar 20,79 euro. In bijvoorbeeld Hoofddorp en Zwolle daalde de prijs juist, met ruim zeven procent, naar respectievelijk 20,19 en 13,80 euro per vierkante meter. Zaandam liet een lichte stijging zien. Een fietsritje verderop blijft Amsterdam de duurste stad van ons land, met 27,91 euro per vierkante meter woning.
De concurrentie is het meest toegenomen bij de goedkoopste vrije sectorwoningen, met huren tussen de 1185 en 1500 euro per maand, aldus Pararius. Ruim 35 procent van de reacties ging naar deze huizen, terwijl 27 procent van het aanbod in deze prijsklasse viel. Pararius merkt dat de krapte inmiddels ook in het middensegment (1500 tot 2000 euro per maand) te voelen is en dat mensen nu vaker kijken naar nóg duurdere woningen.
Vorig kwartaal verschoven meer dan 2100 huurhuizen naar de koopmarkt. Dat is volgens het platform het hoogste aantal sinds het begin van de metingen en ruim 42 procent meer dan een jaar eerder. Verhuurders verkopen een woning vaker als de huurders zijn vertrokken, omdat wetgeving het minder aantrekkelijk heeft gemaakt om een woning opnieuw te verhuren. De afgelopen drie maanden kwamen in totaal 12.744 vrije sector huurhuizen beschikbaar, ruim 36 procent minder dan een jaar eerder.
De vraag naar vrije sector huurhuizen en de prijzen zijn ook verder gestegen door het krappere aanbod. De gemiddelde prijs voor nieuwe huurders lag in april, mei en juni op gemiddeld 1830 euro per maand, een stijging van meer dan zeventien procent. Doordat verhuurders vaak een maandinkomen van zeker drie keer de huur eisen, moeten huurders bruto daarvoor zo'n 5490 euro per maand verdienen, 800 euro meer dan een jaar eerder. De prijs per vierkante meter is met bijna acht procent toegenomen tot gemiddeld 20,06 euro, zo berekende Pararius.