
De ‘menieachtige substantie’ die vorige maand werd aangetroffen in een diepe put op het Klinkenbergterrein in Wormerveer blijkt ook inderdaad menie te bevatten, maar is niet gevonden op de plek waar de nieuwbouw van basisschool Toermalijn moet komen. De vervuilde grond ten zuiden van de schoollocatie wordt gesaneerd wegens de woningen die er moeten komen.
Dat antwoordt het college op vragen van de SP . Daarin staat ook dat alleen de grond op het woningbouwterrein zwaar verontreinigd is met minerale olie, maar niet het grondwater. Gevaar dat omringende sloten vervuild raken is er dan ook niet. Dat er menie in de grond zat was ook al bij de gemeente bekend uit onderzoeken voorafgaand aan de sanering. De verontreinigde grond wordt ontgraven en voorzien van een leeflaag van minimaal een meter, aldus het college. ‘Hiermee wordt het risico voor de toekomstig gebruikers weggenomen.’
Menie is een roestwerende oranje verfstof of grondstof voor ijzer en staal. Er werd vroeger lood in verwerkt, waarvan nu de schadelijke effecten algemeen bekend zijn. De N.V. Machinefabriek en Constructiewerkplaats Gebr. Klinkenberg moet er heel wat van gebruikt hebben. Dat bedrijf begon zijn bestaan in 1855 als een smederij in Krommenie en werd na de verhuizing naar het Noordeinde in Wormerveer vooral bekend door de constructie van onder meer bruggen, hijskranen en liften. Klinkenberg maakte eind jaren 50 ook de Kliko Draaitrommel vuilniswagen, die werd verlocht door de Alkmaarse firma Kosten & Van Batenburg. De naam kliko voor de huidige rolcontainers is een samentrekking van de namen Klinkenberg en Koster.