Enige foto bezoek Jigori Kano aan NL opgedoken in Zaandam

10 aug 2021, 9:45 Actueel
screenshot 20210810 094210
Wikimedia / Llyn Hunter

Sporthistoricus Jurryt van de Vooren had het al aangekondigd: een tweede bijzondere vondst in het Gemeentearchief Zaanstad. Het gaat om een foto van de grondlegger van het judo Jigori Kano , die in 1928 als lid van het Internationaal Olympisch Comité Zaandam aandeed. Het is het enige beeld van zijn bezoek aan Nederland, volgens Van de Vooren.

Kano (28 oktober 1860) opende in 1882 judoschool Kodokan volgens zijn eigen principes, als antwoord op karate. Kano vond die sport veel te hard en introduceerde ‘de zachte weg’, met meer respect voor de tegenstander. Hij werd in 1909 lid van het IOC en was tijdens de Spelen van 1928 in Amsterdam, waar zijn land voor de eerste keer in de geschiedenis gouden medailles won.

Dat was voor Kano overigens niet de drijfveer om betrokken te zijn bij de Olympische beweging: één van zijn gevleugelde uitspraken is 'Het is niet belangrijk om beter te zijn dan iemand anders, maar om beter te zijn dan gisteren'.Trouwvond de foto van Kano in Zaandam, waar hij in het Volkspark de in twee Zaandamse hotels ondergebrachte Japanse sporters verwelkomde. Op de foto staat Kano in het midden. Hij overleed in 1937 aan een longontsteking.

[embed][/embed]