
De actiegroep Tegen de Sloop Peperstraat ageert tegen de geheimhouding van financiële rapporten over de nieuwbouwplannen en de aanbesteding van de daarin opgenomen parkeergarage. Raadsleden wordt op het hart gedrukt deze geheimzinnigheid niet voor zoete koek te slikken.
Twee bijlagen van de anterieure overeenkomst tussen ontwikkelaar Opportunity en wethouder René Tuijn zijn niet openbaar gemaakt, maar dat zou de raad alsnog kunnen bewerkstelligen. Volgens de actiegroep gaat het om een rapport waarin staat dat plan Peperstraat verliesgevend is en een rapportage over te verwachten planschade door de nieuwbouw. Hoe die kennis verkregen is wordt wijselijk niet gedeeld.
De Nederlandse Vereniging voor Raadsleden ziet de eerder dit jaar in het leven geroepen mogelijkheid voor colleges van Burgemeester en Wethouders om eenzijdig geheimhouding op te leggen met lede ogen aan
. Zo kan de raad een informatieachterstand oplopen doordat er tijd verstrijkt tussen het geheim verklaren van stukken en het delen van die stukken met de raad. Omdat Zaanstad financieel bijdraagt aan de bouw van de garage. geldt er een aanbestedingsplicht en ondernemers moeten volgens de regels een eerlijke kans krijgen om een overheidsopdracht te winnen. Tegen de Sloop Peperstraat ziet dat hier fout gaan.
De actiegroep deed op 25 september via de Wet open overheid een verzoek om informatie, iinclusief de twee geheime bijlagen. Maar kreeg ze niet. 'Op deze documenten heeft het college op grond van de Gemeentewet geheimhouding gelegd. De documenten kunnen we dus niet zomaar openbaar maken. Uw Woo-verzoek moet volgens vaste rechtspraak worden opgevat als een verzoek om die geheimhouding op te heffen. We moeten het college dus apart vragen om de geheimhouding op deze stukken op te mogen heffen. Het college bepaalt gemotiveerd of dat wel of niet mag. Dit traject kan mogelijk meer tijd vergen dan de andere punten van uw Woo-verzoek,' aldus de onderbouwing van de afwijzing.
De actiegroep heeft verschillende vragen voor de raad naar aanleing van deze uitleg en wil weten of die de indruk deelt dat de geheimhouding mogelijk 'de wettelijke aanbesteding en de integriteit van de gemeente Zaanstad in gevaar kan brengen'. 'Zou het kunnen zijn dat als de cijfers bekend zijn er ondernemers zullen zijn die onder de prijs gaan zitten welke inmiddels is afgesproken tussen de ontwikkelaar en gemeente Zaanstad? En zou dit juist niet gunstig zijn voor de gemeentefinanciën?'