
Voetbalclub AZ heeft geen concreet verzoek ingediend om de velden van honk- en softbalvereniging Odiz Frogs over te nemen, maar 'heeft haar wensen en ambities de afgelopen jaren wel kenbaar gemaakt aan de gemeenten Zaanstad en Wormerland'. 'Zodoende is dit als aannemelijk geschetst,' antwoordt het college op vragen van Democratisch Zaanstad over de verplaatsing van de club naar De Omzoom in Assendelft en een fusie met Cromtigers. Odiz Frogs is daar bepaald niet blij mee.
De gemeente ziet Odiz Frogs als een armlastige kleine vereniging zonder zicht op een duurzame toekomst, zo blijkt uit de beantwoording van technische vragen. De vereniging heeft momenteel rond 80 spelende leden. Zaanstad steekt jaarlijks bijna 50.000 euro in het onderhoud van het terrein van Odiz Frogs op sportpark Kalverhoek en de club is zelf verantwoordelijk voor de opstallen.
'In 2022 zijn met de toenmalige aannemer die verantwoordelijk was voor het onderhoud, de firma Grontmij, de vereniging én de gemeente gesprekken gevoerd over de staat van het veld. In eerste instantie waren de totale renovatiekosten geschat op 400.000 euro. Dit is gedurende de verschillende gesprekken in 2022/23 teruggebracht naar 80.000 tot 85.000 euro, maar niet uitgevoerd omdat de gemeente de investering nog altijd hoog achtte ten opzichte van de (stagnerende) ledenaantallen,' aldus de antwoorden.
In december vorig jaar is een nulmeting van alle buitensportaccommodaties uitgevoerd door Bureau Riet in het kader van het nieuwe beheermodel en daaruit kwam naar voren dat de halfverharding in het veld toe is aan renovatie. Vanwege droge seizoenen zou bovendien het aanbrengen van beregening noodzakelijk zijn. Het wordt de gemeente echter allemaal te duur. Daarbij speelt ook een rol dat er voor de sporters een alternatief beschikbaar is in Zaanstad, zodat de leden hun sport toch kunnen blijven beoefenen.
'Desondanks is het begrijpelijk dat het de leden treft, want het spelen bij een vereniging is meer dan alleen het beoefenen van een sport. Om de impact enigszins te verzachten heeft de gemeente aangereikt om de fusie/samenwerking met de andere honk- en softbalvereniging te willen begeleiden,' zo kreeg DZ-raadslid Jos Kerkhoven te horen. De verhuizing zou moeten ingaan per 1 januari 2027.
Ddiz Frogs heeft een huurovereenkomst zonder huurbescherming voor de onbebouwde grond met Zaanstad en een opstalrecht voor het verenigingsgebouw, de bijbehorende kleedkamer en een loods. Deze laatste overeenkomst kan niet eerder worden opgezegd dan tegen 2032, maar door de opzegging van de huurovereenkomst van de velden komt het gebruik van de opstallen door Odiz in de praktijk te vervallen, omdat die alleen mogen worden aangewend voor de sportactiviteiten. Daar kan de vereniging dus niet op terugvallen als argument tegen de verhuizing. De gemeente gaat echter 'graag' met de club in gesprek over compensatie.





