Wethouder van Zorg Harrie van der Laan is 'enorm geschrokken' van het hoge aantal dak- en thuislozen in Zaanstad, Wormerland en Oostzaan: samen 998 mensen onder wier 151 minderjarige kinderen. 'Gelukkig is het niet zo dat al deze mensen op straat wonen. Maar het zijn wel 998 mensen die niet beschikken over passende huisvesting.' Landelijk is het beeld niet veel gunstiger.
Het is de uitkomst van de Ethos-telling dak- en thuisloosheid door Hogeschool Utrecht en het Kansfonds van afgelopen april. Dakloosheid heeft een enorme impact op het leven. 'De komende tijd gaan we de resultaten nader duiden. Het toont in ieder geval aan dat er een enorm tekort is aan passende woningen. Samen met de corporaties en de zorgpartners gaan we ons er maximaal voor inspannen dat er meer (passende) woningen komen,' aldus Van der Laan.
De telling laat zien dat de groep dak- en thuisloze personen in regio Zaanstreek zeer divers is. Dak- en thuisloosheid komt voor in alle leeftijdscategorieën. Van jonge kinderen tot 70- plussers; 27 procent van de getelde personen is vrouw -, wat aanzienlijk hoger is dan het landelijke gemiddelde van zeventien procent waar het CBS vorig jaar mee kwam. Er zijn 36 verschillende nationaliteiten geteld, wat wijst op een grote culturele diversiteit.
De leefsituaties variëren ook sterk: 28 procent verblijft in een instelling, 23 procent woont tijdelijk bij familie of vrienden. 31 procent verblijft in de openbare ruimte of in een opvangvoorziening. In totaal zijn er 151 dak- en thuisloze kinderen geteld (vijftien procent van de totale groep) en 283 jongvolwassenen van achttien tot 27 jaar (28 procent).
Opvallend is dat acht kinderen zonder ouder(s) zich in een dak- en thuisloze situatie bevinden. Er verblijven geen minderjarige kinderen in de openbare ruimte. De vorige cijfers over dakloosheid in Zaanstad, Wormerland en Oostzaan komen uit 2019. Uit de telling van de GGD kwam toen naar voren dat het in de Zaanstreek om 153 dak- en thuisloze mensen ging. Het aantal dak- en thuisloze personen dat nu in beeld komt, is aanzienlijk hoger. De Ethos-telling kijkt ook naar verborgen dakloosheid. Dat betekent dat bij de telling niet alleen is gekeken naar mensen die op straat leven of in de opvang verblijven. Ook personen die op een bank bij vrienden of in andere onzekere situaties verblijven (zoals schuren en auto’s) worden meegeteld.
Daarnaast wordt gekeken naar dreigende huisuitzettingen zonder dat sprake is van vervolghuisvesting. En naar personen die een instelling gaan verlaten, zonder dat er passende vervolghuisvesting is. Zaanstad heeft al een aantal maatregelen genomen die bijdragen aan het verminderen van dakloosheid. Er is ingezet op uitbreiding en vernieuwing van de daklozenopvang. Zoals het realiseren van de opvang aan de Klaas Katerstraat waar het Leger des Heils 25 jongvolwassenen opvangt en de gemeente is bezig met de uitbreiding van de opvang aan de Boschjesstraat. Daarnaast is er de aanpak van armoede en schulden om te voorkomen dat inwoners dak- of thuisloos raken.