College wil afzien van overkapping nieuwe roltrappen

09 apr , 15:00Gemeente
screenshot-20230318-114049
YouTube / Eline Kleibrink
Het lijkt erop dat de nieuwe roltrappen bij de waterval op het Ankersmidplein toch geen overkapping krijgen. Later dit jaar of begin 2027 moet het afgelopen zijn met de vele storingen als vervangende roltrappen van een betere kwaliteit zijn geïnstalleerd.
Zaanstad liet onderzoek doen naar het effect van een overkapping als bescherming tegen weersinvloeden en vochtigheid als gevolg van de waterval, en ziet vooral negatieve gevolgen voor de omgeving. Een overkapping doet afbreuk aan het stedenbouwkundig plan Inverdan omdat het ontwerp van architect Sjoerd Soeters 'een unieke stedelijke ruimte is die hiermee wordt aangetast' en de plek er ook niet aangenamer op wordt voor het publiek.

Ook geen glas

'Bij visuele afsluiting ontstaat een ontheemde plek zoals Hoog Catharijne in Utrecht of Zuidplein in Rotterdam omdat er ’s avonds weinig sociale controle aanwezig is,' schrijft wethouder Stephanie Onclin aan de gemeenteraad. 'Zelfs als de overkapping in glas wordt uitgevoerd, is het een object is dat het zicht op de Gedempte Gracht vermindert. De cruciale zichtlijn naar de Gedempte Gracht wordt belemmerd en de openbare ruimte rondom de overkapping zal als donker ervaren worden. Dit leidt tot een gevoel van sociale onveiligheid.' 
Dit gaat 'm hoogstwaarschijnlijk niet worden. Bron: Nunc Architecten
Dit gaat 'm hoogstwaarschijnlijk niet worden. Bron: Nunc Architecten
Een overkapping is daarnaast geen garantie voor betrouwbaarheid: ook trappen die nu al overdekt zijn staan immers met regelmaat stil. 'Storingen zullen zich blijven voordoen door vandalisme en oneigenlijk gebruik van de noodstop'. De 'sterke verontreinigingsgraad' in de directe omgeving zorgt bovendien voor extra slijtage. Een overkapte trap gaat wel een stuk langer mee: naar verwachting 25 jaar tegen acht tot tien jaar voor een trap in de open lucht.

Forse besparing

Het college kiest voor afzien van een overkapping, ook al om zo'n 600.000 euro te besparen. De kosten voor de vervanging zonder overkapping zijn geraamd op zo'n drie ton. Het laatste woord is echter aan de raad, die eerder het voorstel voor een vaste trap van de hand wees.
loading

Loading articles...

Loading