De Europese Unie werkt stapsgewijs aan een verbod op PFAS in blusschuim. Ook de variant PFOA is vanaf 4 december in blusschuim verboden. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) raadt bedrijven aan meteen over te stappen op een volledig PFAS-vrij alternatief. De inspectie kan na december onaangekondigd langskomen voor een controle.
Op termijn moeten alle bransblusinstallaties fluorvrij schuim gebruiken. PFAS- of fluorhoudend blusschuim is zeer geschikt om branden mee te blussen, maar zorgt ook dat er PFAS terecht komt in de bodem, de lucht en het water. Via drinkwater en voedsel komen de chemische stoffen vervolgens terecht in het menselijk lichaam. Teveel PFAS schaden de leefomgeving en de gezondheid.
Als bedrijven nu direct overstappen op volledig PFAS-vrij blusschuim, hoeven ze niet weer een alternatief blusschuim te zoeken als er een totaal verbod is op alle PFAS in blusschuim, adviseert de inspactie. Wie te lang wacht loopt het risico op boetes, stillegging of oplopende kosten. Het PFAS-verbod is bijvoorbeeld van toepassing bij bedrijven in de havens en de olie- en gasindustrie, bedrijven met opslagplaatsen van gevaarlijke stoffen en chemische fabrieken.
Door het verbod moeten bedrijven hun huidige voorraad PFAS-houdend blusschuim in kaart brengen en laten analyseren. Denk aan: welke PFAS zijn gemeten, wat is de concentratie, wat is de eventuele oorzaak van overschrijdingen? Voor de stoffen die verboden worden vraagt de ILT bedrijven om een overstapplan te maken en voor de voorraad POP-stoffen via de website van de ILT een POP-melding te doen. Heeft een bedrijf geen actie ondernomen? Dan kan een waarschuwing of een dwangsom volgen.