Staatssecretaris bijgepraat over bodemas in Nauerna

13 sep 2023, 13:45 Bedrijvigheid
screenshot 20230913 132705
Afvalzorg

Demissionair staatssecretaris Vivianne Heijnen van Infrastructuuur en Waterstaat heeft een werkbezoek gebracht aan Afvalzorg in Nauerna en uitleg gekregen over de mogelijkheden om bodemas op te werken tot vrij toepasbare stof. Ook werd ingegaan op de afzetproblemen in de markt.

Bodemas is het vaste residu dat in de oven overblijft na de verbranding van restafval en wordt als secundaire bouwstof onder andere toegepast als funderingsmateriaal in infrastructurele werken. Op dit moment stagneert de afzet in Nederland, met name door de stikstofproblematiek, vertragingen in de bouw, het negatieve sentiment dat is ontstaan rond het gebruik van secundaire bouwstoffen en de economische omstandigheden in het algemeen.

Goede vervanger

'Jammer,' vindt adviseur strategie van Afvalzorg Joost Bouman. 'Gecertificeerde bodemas is een goede vervanger voor primaire grondstoffen en past binnen het streven van de overheid én Afvalzorg naar een circulaire economie.' Volgens de Green Deal uit 2012 moeten sinds 2020 alle bodemassen voldoen aan de wettelijke eisen voor vrij toepasbare bouwstoffen.

Hiervoor bestaan in de Green Deal twee opties; wassen/afspoelen tot een zogenoemde ‘niet vormgegeven bouwstof’ (granulaat) óf opwerking tot grondstof voor een ‘vormgegeven bouwstof’ (immobilisaat/beton). Beide technieken hebben voor- en nadelen, maar zijn volgens Afvalzorg nodig om de toepassing van bodemas mogelijk te houden. Zowel gewassen bodemas granulaat als het immobilisaat bevatten nog verontreinigingen. Diffuse verspreiding van opgewerkte bodemas kan dus leiden tot een bodemverontreiniging.

Bindmiddel

Daarom kiest NaviQ, een samenwerking tussen Afvalzorg en NQ Support (voorheen Rock Solid) voor toepassing van bodemas in herkenbare en grootschalige immobilisatieprojecten. 'Ons immobilisaat is een goed herkenbare en technisch hoogwaardige fundering waarbij verontreinigingen worden vastgelegd door een bindmiddel,' legt Martijn Keegel, hoofd Bouwstoffen bij Afvalzorg/NaviQ uit. 'Aan het einde van de levensduur kan opgebroken immobilisaat weer gebruikt worden als grondstof voor nieuw immobilisaat. Het is voor zowel gewassen granulaat als immobilisaat belangrijk dat zij hun eigen kringloop houden.'

Tegenvaller

Staatssecretaris Heijnen gaf naar aanleiding van haar werkbezoek aan 'dat het goed is om in de praktijk te horen en te zien hoe verschillende bedrijven bodemassen gereed maken voor nieuwe toepassingen en waar ze dan tegenaan lopen zodat er gezamenlijk kan worden gekeken naar of en hoe daar iets aan kan worden gedaan'. Bij de presentatie van het jaarverslag eerder deze maand noemde Afvalzorg de tegenvallende afzet van bodemas al een belangrijke oorzaak voor het fors lagere resultaat.