Rabobank ziet hier geen of zeer beperkte economische groei dit jaar

20 sep 2024, 9:17 Bedrijvigheid
screenshot 20240919 142657
YouTube / Rabobank

Regio's in Nederland met veel industriële bedrijven en met landbouwondernemingen krijgen dit jaar te maken met een zeer beperkte groei of zelfs economische krimp, staat in een rapport van Rabobank. 'We verwachten krimp in de landbouw, de logistiek, de industrie en met name de bouw,' stellen de economen. De Zaanstreek zit op de nullijn of net iets daarboven. 

Het gaat om productieregio's als Zuidwest-Friesland, Delfzijl en omgeving, Zeeuws-Vlaanderen en de Achterhoek. 'Ook Oost-Groningen, Twente, Noord- en Zuid-Limburg en de Brabantse regio's huisvesten relatief veel industrie en groeien daardoor waarschijnlijk beperkt,' voorziet de bank. Door de verwachte krimp in de machinebouw is ook de economische groei in technologieregio Brainport Eindhoven onzeker. In dit gebied zijn belangrijke techbedrijven actief zoals Philips, ASML en VDL Groep.

Bron: Rabo Research / Business Insider
Rabo Research
Bron: Rabo Research / Business Insider

Volgens Rabobank kunnen regio's met veel ICT- en specialistische zakelijke dienstverlening dit jaar juist een groei-impuls verwachten vanuit die sectoren. Uitschieters op dat gebied zijn de regio Den Haag, Utrecht en vooral Groot-Amsterdam (zonder Zaanstad). 'Deze regio profiteert van de groeiende markt voor specialistische diensten en ondervindt nauwelijks hinder van de krimpende productiesectoren,' concluderen de Rabo-economen.