Plotselinge sluiting huisartsenpraktijk door stapeling zieke medewerkers

08 mei , 12:30 Bedrijvigheid
screenshot 20250508 115952
Google Street View

De plotselinge sluiting van huisartsenpraktijk De Roos aan het Irene Vorrinkplein in Zaandam is te wijten aan een combinatie van factoren, schrijft Medisch Contact. De huisartsen in Medisch Centrum de Vaart, en de praktijken Nieuwendam en S&H zullen in elk geval vandaag en morgen bereikbaar zijn voor 'zeer urgente' zorgvragen.

De Roos ging afgelopen dinsdag per direct en definitief dicht zonder dat de patiënten vooraf waren geïnformeerd en ook voor de huisartsen uit omliggende praktijken en Zilveren Kruis was de sluiting ‘zeer onverwacht’, aldus een woordvoerder van de zorgverzekeraar. Die werd ongeveer anderhalve week geleden door regio-organisatie Huisartsenzorg - Zaanstreek Waterland op de hoogte gebracht.

'De sluiting heeft te maken met een stapeling van factoren. De praktijkhoudend huisarts is al langere tijd ziek. De praktijk werd draaiende gehouden door waarnemers en ondersteunend personeel. Maar het ondersteunend personeel is nu eveneens uitgevallen door ziekte. Daardoor kunnen de waarnemers de praktijk niet draaiende houden. De praktijkhouder had eigenlijk heel graag willen terugkeren, maar door zijn ziekte is dit helaas onmogelijk. Dat de patiënten niet zijn geïnformeerd, komt doordat er helemaal niemand aanwezig is in de praktijk,’ aldus de uitleg in Medisch Contact.

Kwetsbaarste groep 

De eerste stap richting een oplossing was om ongeveer 50 à 60 kwetsbare patiënten die intensieve of palliatieve zorg nodig hebben over te dragen aan huisartsen van omliggende praktijken. Voor de overige rond 2200 patiënten wordt 'met man en macht' gewerkt aan een oplossing. In de tussentijd kunnen patiënten met gezondheidsklachten zich als passant melden bij andere praktijken in Zaandam. ‘In noodgevallen zijn de meeste huisartsen welwillend. Maar eerlijk is eerlijk: als iedereen zich opeens meldt bij deze huisartsenpraktijken wordt het wel problematisch. Veel praktijken in Zaandam zitten al vol.’

Zeer onwenselijk

De Nederlandse Zorgautoriteit vindt de situatie 'zeer onwenselijk' voor de patiënten van de praktijk, laat een woordvoerder weten. Een woordvoerder van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd laat weten dat er een melding is binnengekomen over de plotselinge sluiting van de praktijk en dat er onderzoek zal worden gedaan naar de omstandigheden. ‘Deze melding is niet door de huisarts zelf gedaan, maar door een andere partij. Huisartsen zijn niet verplicht om een melding te doen bij de inspectie als zij hun praktijk sluiten.’