'Nieuwsuur' op Zaanse bouwplaatsen: missers met veiligheid

05 jun 2019, 7:45 Bedrijvigheid
screenshot 2019 06 05 nieuwsuur op twitter de bouw is de gevaarlijkste sector om in te werken een nieuw plan moet dat gaan
NOS

De bouw is de gevaarlijkste sector om in te werken en het programma Nieuwsuur liet gisteravond zien dat bouwplaatsen in Zaanstad geen gunstige uitzondering zijn. De programmamakers togen met arbeidsinspecteur Michel Schenk onder meer naar de spooroverbouwing in Zaandam, waar de bouwvakkers zich niet aan alle veiligheidsvoorschriften bleken te houden. Zo waren ladders en zekeringen niet op orde, zelfs niet na herhaalde waarschuwing en .

Dat juist hier streng op gelet wordt heeft een reden: v allen van hoogte is een van de meest voorkomende ongevallen in de bouw. In 2018 en 2017 vielen er elk jaar twintig doden in de sector . Brancheorganisatie Bouwend Nederland en vakbond FNV hebben een tweeledig plan bedacht om dat aantal drastisch omlaag te brengen: bouwvakkers moeten een nieuwe gezamenlijke gebaren taal leren om communicatieproblemen te voorkomen. Bouwspraak bestaat uit 25 gebaren waarmee mensen elkaar kunnen waarschuwen voor zaken als struikelgevaar of kunnen aangeven dat er een ambulance moet komen. Daarnaast moeten buitenlandse werknemers minimaal een aantal Nederlandse woorden leren zoals 'kijk uit' en 'stap opzij'. Het leren van de gebarentaal moet verplicht worden voor ruim 400.000 bouwvakkers. Dat had wellicht ook gevaarlijke situaties bij de Wilhelminasluis kunnen voorkomen.

[embed][/embed]