Vuurwerkverbod definitief; voor Zaanstad business as usual

01 jul , 12:30Actueel
screenshot-20241217-152924-67618a76def42
Flickr / Storem
Alle resterende twijfel over een landelijk vuurwerkverbod tijdens de komende jaarwisseling is weggenomen nu staatssecretaris Annet Bertram van Milieu formeel het besluit heet genomen dat de wet bekrachtigt. In Zaanstad is het college in juni al gestart met de voorbereidingen, blijkt uit de antwoorden op vragen van GroenLinks-PvdA.
Die tijdlijn is niet anders dan in voorgaande jaren, maar er zal ditmaal wel extra aandacht zijn voor het communiceren van de geldende regels en voor de uitzonderingen die het afsteken van vuurwerk toch in beperkte mate mogenlijk maken. 'Op basis van de ervaringen van afgelopen jaarwisselingen houden we aandacht voor kinder- en jongerenactiviteiten en op jeugd gerichte interventies in de aanloop naar en tijdens de jaarwisseling,' schrijft het college. 

Geen alternatieven

Voor onderzoek naar de mogelijkheid van één of meerdere veilige en feestelijke alternatieven, zoals een professionele vuurwerkshow, lichtshow, droneshow of wijkgerichte activiteiten is geen geld. De Tweede Kamer stemde al in 2025 in met een landelijk verbod op consumentenvuurwerk, op initiatief van PRO en de Partij voor de Dieren.

Aanpassingen

Voordat het verbod definitief in kon gaan, moest de staatssecretaris nog een aantal dingen regelen zoals compensatie voor vuurwerkhandelaren en de mogelijkheid om gezamenlijk vuurwerk af te steken. Op dat laatste punt zijn nog een aantal aanpassingen gedaan na een advies van de Raad van State.
Zo zijn de afstandsregels voor gezamenlijke vuurwerkshows hetzelfde als voor professionals. Bovendien moeten de vuurwerkverenigingen een lokale binding hebben met de plek waar vuurwerk wordt afgestoken. Het is aan gemeenten om een ontheffing te verlenen voor vuurwerkclubs.

Inleverdagen

Een laatste voorwaarde van de Tweede Kamer was een plan voor de handhaving. Er komen onder andere inleverdagen voor mensen die nog vuurwerk hebben liggen. Het definitieve besluit tot een verbod wordt formeel van kracht op 1 augustus. Verschillende partijen in de Tweede Kamer wilden dat het verbod nog een jaar uitgesteld zou worden, maar kregen geen meerderheid voor deze oproep.
loading

Loading articles...

Loading