Hengelaars die vislijnen laten slingeren zijn een gevaar voor vogels. Een medewerker van een hoveniersbedrijf moest onlangs twee keer op één dag in actie komen om vogels te bevrijden die hierdoor vast waren komen te zitten.
Eerst hing de Zaanse Stichting Dierenzorg aan de lijn met een verzoek om assistentie. Ditmaal geen overmoedige kat in een boom maar een vogeltje dat met visdraad aan een tak vastzat op een voor de brandweer ontoegankelijke plek. Een ladder was bovendien niet toereikend, want de tak was te dun om tegenaan te leunen.
Ervaring
De redder in nood, ook medewerker van de Dierenambulance in Noord-Holland Zuid, heeft ervaring. 'Als ik bij de vogel ben komt er een bakje omhoog. Daar stop ik de vogel in en knip dan pas het draadje af, anders zou je zien dat ze wegvliegt terwijl ze nog zorg nodig heeft.'
Naar Utrecht
'Koud in mijn bestelbus' belt de Dierenambulance Utrecht dan met een noodkreet over een jonge kraai die probeerde te gaan vliegen, maar verstrikt is geraakt in door moeders verzameld nestmateriaal: een stuk visdraad. 'Ik hoorde dat ie d’r al ruim een dag hing.... De brandweer kon daar niet komen en buiten dat was het ook nog eens op achttien meter hoog in een dennenboom. En dus wordt de klimuitrusting weer omgegord.
'Met de ladder van de bewoner klim ik de eerste acht meter. Erna zet ik mij vast met mijn fliplijn (een dikke, verstelbare veiligheidslijn die boomverzorgers, klimmers en survivalaars gebruiken om zich stevig tegen een boom of paal te klemmen, red.) en de sporen en klim ik de boom in. Het is een hele klim naar acxhttien meter. Steeds om en om moet ik mijzelf zekeren om de takken heen. Dan uiteindelijk ben ik bij de vogel. De ouders zijn het er niet mee eens. En laten duidelijk van zich horen; de kleine bungelt en wil weg....'
Met tak en al
'Op sporen ben ik niet zo mobiel en kan ik bijna niet bij de vogel komen. Ik besluit om de tak met vogel en al af te zagen. En deze te laten zakken richting de medewerker van de Dierenambulance. Dit lukt. Beneden doet hij de vogel snel in het kooitje en knipt dan pas het touwtje door. Sommige bewoners vinden het maar een heel gedoe voor een enkel vogeltje, maar ook de allerkleinste verdienen mijn hulp.'