Ruim 180 bomen Thorbeckeweg elders herplant

16 mei 2023, 2:45 Actueel
screenshot 20230515 165729
Gemeente Zaanstad

De in totaal totaal 574 bomen die moesten wijken om de maatregelen te kunnen uitvoeren voor een betere doorstroming op de Thorbeckeweg (N516) worden deels elders herplant. Het afgelopen jaar zijn er al bomen gekapt en om het groen op peil te houden dient er voor iedere gekapte boom een nieuwe boom te komen.

Vanwege ruimtegebrek krijgen ruim 180 bomen een plek elders in Zaanstad, laat de gemeente weten. Samen met de klankbordgroep Groen - met daarin bewoners, raadsleden, Kontakt Milieubeheer Zaanstreek en GroenZaans - is een daarvoor plan opgesteld. Voor de vraag of een locatie geschikt is, is bijvoorbeeld belangrijk dat er geen kabels en leidingen of andere obstakels liggen. Ook moet de bodem geschikt zijn voor bomen.

Acht locaties

Daarnaast is er gekeken naar de soorten bomen die geplant worden. Inheemse soorten hebben de voorkeur. Dat zijn soorten die zonder invloed van de mens al eeuwenlang voorkomen in een gebied. Deze zijn bijvoorbeeld goed in staat zich aan te passen aan klimaatverandering. Er zijn op dit moment acht voorgenomen locaties vastgesteld die verder op haalbaarheid worden onderzocht. Daarnaast is er een conceptlijst van soorten opgesteld die kunnen worden herplant.

Het Ingenieursbureau van Zaanstad werkt er hard aan om voor augustus alle voorbereidende werkzaamheden klaar te hebben, zodat de bomen daarna besteld kunnen worden. Als dit allemaal goed gaat, start (de in groen gespecialiseerde) aannemer in november van dit jaar met herplanten.