Steeds meer Nederlanders houden rekening met waterveiligheid bij grote beslissingen, meldt de Unie van Waterschappen. Zo geeft één op de vier aan bij de aankoop van een woning te letten op het risico van overstromingen. Een meerderheid (72 procent) verwacht echter dat hun kinderen én de daaropvolgende generatie (62 procent) in hun woongebied kunnen blijven wonen. Er is een website om het overstromingsrisico per postcode te bekijken.
Dit blijkt uit onderzoek in opdracht van het Hoogwaterbeschermingsprogramma. Het onderzoek, dat ook in 2020 en 2023 is uitgevoerd, laat zien dat de zorgen over waterveiligheid blijven toenemen. De uitkomsten van het onderzoek zijn relevant nu in oktober weer het traditionele storm- en hoogwaterseizoen is gestart, de periode waarin in dijken en waterwerken ons land veilig houden. De meerderheid van de Nederlanders ziet dat klimaatverandering gevolgen heeft voor de waterveiligheid. Ook merkt ruim een derde van de respondenten de effecten van klimaatverandering in het dagelijks leven.
Veel mensen onderschatten de kwetsbaarheid van Nederland voor overstromingen: gemiddeld denkt men dat 48 procent van Nederland kan overstromen, terwijl in werkelijkheid 59 procent zonder onze dijken en keringen regelmatig zou overstromen. Ook het aandeel inwoners dat in overstromingsrisicogebied woont wordt te laag ingeschat: 51 procent tegenover de werkelijke 70 procent De zorgen over overstromingen nemen geleidelijk toe: in 2020 gaven Nederlanders hun zorgen gemiddeld een 2,9, in 2023 steeg dit naar 3,6 en in 2025 naar 4,3 op een schaal van één tot tien.