Eind januari eerste uitnodigingen vaccinatie rotavirus verstuurd

08 jan 2024, 16:48 Actueel
screenshot 20240108 164640
Rawpixel / CC0

Het Rijksvaccinatieprogramma is vanaf dit jaar uitgebreid met een vaccinatie tegen het rotavirus (RVP). Dat virus kan hevige diarree en uitdroging bij baby’s veroorzaken, waarvoor soms ziekenhuisopname nodig is. Alle ouders van baby’s geboren vanaf 1 januari ontvangen een uitnodiging voor de vaccinatie.

De eerste uitnodigingen gaan er eind januari uit bij de GGD Zaanstreek - Waaterland. De rotavirusvaccinatie is geen prik: de baby krijgt druppels in de mond. Het rotavirus veroorzaakt een ontsteking aan de maag en darmen en is heel besmettelijk. Kinderen krijgen koorts, (hevige) diarree, worden misselijk en moeten overgeven. Een infectie met het virus komt vaak voor bij jonge kinderen. Toch is het rotavirus niet zo bekend. Dat komt omdat de infectie alleen met laboratoriumonderzoek aan te tonen en dat wordt lang niet altijd uitgevoerd als kinderen diarree hebben.

Doden

Als kinderen door langdurige of hevige diarree uitdrogen, moeten ze naar het ziekenhuis. Dat gebeurt elk jaar met ongeveer 3500 kinderen in Nederland. Elk jaar overlijden vijf tot zes kinderen aan de gevolgen van een rotavirusinfectie. Het vaccin beschermt hen daar minimaal drie jaar tegen, de leeftijd waarop zij het meest kwetsbaar zijn. Baby’s krijgen het vaccin in de mond gedruppeldop het consultatiebureau in de mond gedruppeld rond de leeftijd van zes tot negen weken en nog een keer rond de leeftijd van drie maanden. Het vaccin is niet nieuw: sinds 2006 wordt het in steeds meer landen gegeven. Daar is het aantal ziekenhuisopnamen van kinderen met een rotavirusinfectie flink gedaald.

Bijwerkingen

Zoals bij elke vaccinatie kunnen er ook bijwerkingen zijn na een vaccinatie tegen het rotavirus. Kinderen voelen zich dan niet zo lekker of krijgen een beetje diarree. Dat is minder erg en duurt korter dan de klachten die door het virus ontstaan. Er kunnen ook andere (zeldzame) bijwerkingen zijn. Daarover is hier meer te lezen .