Eerste boete voor fokker van honden met te korte snuiten

14 sep 2023, 11:06 Actueel
screenshot 20230914 110147
Public Domain Pictures / CC0

Een fokker van Franse bulldogs heeft de maximale boete van 3000 euro opgelegd gekregen wegens een te korte snuit en een abnormale ademhaling bij de fokdieren. Het is voor het eerst dat de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit daarvoor een boete oplegt. De regels rond het fokken zijn onlangs aangescherpt.

Waar de fokker vandaan komt, is om privacyredenen niet bekendgemaakt. Naast de boete krijgt de fokker ook een last onder dwangsom. Elke keer dat de ondernemer opnieuw de fout in gaat, krijgt hij een dwangsom van 1500 euro tot een maximum van 9000 euro, aldus de NVWA. Doorgefokte honden kunnen schadelijke uiterlijke kenmerken hebben, waaronder een korte snuit of een afwijkende schedelvorm. Daardoor kunnen ze onder andere slecht ademen.

Zes criteria

Het is daarom verboden om met dergelijke honden te fokken. Deskundigen van de faculteit diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht hebben zes criteria opgesteld

waaraan een kortsnuitige hond moet voldoen om ermee te mogen fokken. Het gaat dan bijvoorbeeld om een normaal ademgeluid in rust, open neusopeningen zonder vernauwing en er mag geen zichtbaar oogwit zijn.