
Advocatenkantoor Elmas EA heeft de raad en het college laten weten dat er een dagvaarding klaarligt als Zaanstad haar contract over de verkoop van grond en water aan Zijkanaal E nog langer links laat liggen. Wordt er niet binnen twee weken actie ondernomen, dan 'lijkt een rechtszaak onafwendbaar'.
De dagvaarding is in concept naar B&W en de raad gestuurd maar gaat bij aanhoudende stilte daadwerkelijk naar een deurwaarder. 'Cliënten wensen uiteraard liever een oplossing tussen de gemeente en de inwoners van uw gemeente dan het moeten voeren van een (kostbare) rechtszaak,' aldus de begeleidende brief, maar zit dat er nog in? De kern van het probleem is dat Zaanstad een kwart eeuw geleden een perceel in Westzaan heeft verkocht - dan wel de stellige indruk heeft gewekt om dat te zullen verkopen - terwijl ze er geen eigenaar van was. Dat leek wel te gaan veranderen, maar nieuwe inzichten maakten dat Rijkswaterstaat ook nu nog steeds in het bezit van de grond is. Bewoner C. van der Zee van een woonboot aan de Kanaaldijk is er de dupe van.
De grondtransactie was een gevolg van het feit dat de gemeente een brug wilde bouwen over Zijkanaal E en daarvoor grond nodig had van Van der Zee. Die zou daarvoor gecompenseerd worden, maar wacht daar nog steeds op. Volgens Van der Zee sloot bij op 9 juli 1996 een overeenkomst met Zaanstad voor de aankoop van de grond en het water. In 2011 en in 2016 werd vervolgens verzocht om de levering daarvan, maar dat is volgens de gemeente niet mogelijk omdat er geen koopovereenkomst zou bestaan. De Westzaner huurt het betwiste perceel sinds 1996 van Rijkswaterstaat en is daar inmiddels al meer geld voor kwijt dan de met de gemeente overeengekomen koopsom. Maar volgens de gemeente gaat het dus niet om een koopovereenkomst.






