Steeds meer aandacht voor belang ventilatie in strijd tegen corona

15 jul 2020, 16:20 Actueel
screenshot 20200715 172235
Pixabay / PIRO4D

Het Outbreak Management Team werkt aan een document waarin het ventileren van ruimtes uitgebreid aan bod komt. Het lijkt waarschijnlijk dat de besmetting met corona ook kan plaatsvinden via aerosolen. Ook het RIVM waarschuwt in een recente studie om de mogelijkheid van besmetting via kleine druppels niet te negeren. Het UMCG in Groningen doet nader onderzoek .

Steeds meer landen attenderen bij de aanpak van het coronavirus op het belang van voldoende ventileren. Lang werd gedacht dat de besmetting met corona alleen via de grotere virusdruppels gebeurt. Nu echter is de discussie over verspreiding van het virus via microdruppels, aerosolen genoemd, in volle hevigheid losgebarsten. Deze kleine virusdruppels kunnen erg lang blijven hangen in afgesloten ruimtes. Anderhalve meter afstand houden alleen is dan niet afdoende om besmetting te voorkomen. Het Duitse euivalent van het RIVM, het Robert Koch Institut en de Belgische Hoge Gezondheidsraad hebben de aerosolentheorie omarmd en attenderen de bevolking op het zwaarwegende belang van de ventilatie van ruimtes.

Lange gevaarperiode

Ook de vooraanstaande Nederlandse viroloog Ab Osterhaus heeft het kabinet opgeroepen om besmetting via aerolsolen serieus te nemen en hoogleraar complexe vloeistoffen Daniel Bonn deelt deze mening, zei hij in het tv-programma EenVandaag . Kijkend naar zogenoemde superspread events

lijkt verspreiding via aerolsolen erg aannemelijk. Van een koor in Seattle dat de anderhalvemeterregel tijdens de repetitie streng in acht nam, is achteraf maar liefst 75 procent besmet geraakt met het coronavirus. Met één keer hoesten komen 10.000 druppels vrij en de meeste daarvan vallen vrijwel direct op de grond, binnen een afstand van een meter). De microdruppels of aerolsolen echter blijven hangen. Zo verspreiden ze zich door de ruimte waar ze lange tijd (tot wel zestien uur) kunnen bestaan.

Let op ventilatie

Goede ventilatie is altijd belangrijk geweest maar met oog op de actuele ontwikkelingen zou het zelfs moeten worden meegenomen in het advies van de overheid. Die overheid zou veel meer moeten wijzen op het belang van goede ventilatie, zeker nu de regels worden versoepeld en sportscholen en andere openbare ruimtes weer opengaan en mensen ook weer vaker naar kantoor of een andere werkplek gaan. Ook al is de wetenschap nog niet 100 procent overtuigd, de aannemelijkheid dat de zwevende mircodruppels een grotere rol spelen dan gedacht, groeit met de dag.